A A A

Idziemy z wizytą – zasiadamy do stołu

Siedzimy obecnie w salonie i za chwilę zostaniemy poproszeni do stołu, przy którym zjemy wielodaniowy obiad.

Przygotowanie takiego obiadu, przygotowanie stołu, procedury spożywania poszczególnych potraw (przystawek, zupy, dań głównych, deseru, owoców) to skomplikowana i „wyższa szkoła jazdy” – dział savoir vivru, który, gdy przyjdzie na to czas przedstawimy w oddzielnym minicyklu. Z większością pojawiających się tu problemów i pułapek muszą sobie poradzić gospodarze. Rola gościa jest tu wyraźnie o wiele łatwiejsza.

Tak więc jesteśmy proszeni do stołu. Przed wstaniem wsuwamy jedną z nóg lekko pod krzesło i podnosimy się powoli i z powagą. Pierwszą naszą czynnością będzie udzielenie pomocy we wstaniu z krzesła naszej partnerce lub najbliższej kobiecie, która nie pozostaje pod opieką mężczyzny. Stajemy za nim i powoli je odsuwamy w miarę jak kobieta wstaje.

Savoir vivre nakazuje by posiłek został podany w innym pomieszczeniu (jeżeli takie jest w tym domu) - jadalni. Nastąpi teraz zatem przejście do tego pomieszczenia. Przechodzimy tam mając swoją partnerkę po prawej stronie. Kto pierwszy z gości przechodzi przez drzwi? To ustalają gospodarze. Jeżeli tego nie zrobią staramy się wszystkich przepuścić oprócz tych, którzy są od nas wyraźnie młodsi.

Teraz nastąpi usadzenie gości przez gospodarzy przy stole. Dokonuje się to według skomplikowanej procedury precedencji (pierwszeństwa). Temu problemowi poświecimy specjalne odcinki naszego cyklu. Niekiedy jest to rozwiązywane w ten sposób, że przy nakryciach znajdują się wizytówki z nazwiskami gości. Czekamy zatem spokojnie aż nas usadzą. Jeszcze raz sprawdzamy czy nasze telefony komórkowe są na pewno wyłączone. Jeżeli jesteśmy we dwoje zostaniemy rozdzieleni (chyba, że jesteśmy oficjalnie zaręczeni lub jesteśmy bezpośrednio po ślubie). Goście zostaną usadzeni na przemian: mężczyzna – kobieta – mężczyzna – kobieta. Zadaniem mężczyzny jest opiekowanie się kobietą, która znajdzie się z jego prawej strony. To jej więc pomagamy usiąść przy stole odsuwając, a następnie dosuwając krzesło. To jej będziemy podsuwać talerze, nalewać napoje itd.

Siadając przy stole pamiętajmy o tym, by usiąść na całej powierzchni krzesła nie dotykając jednak plecami jego oparcia i dosunąć się z krzesłem do stołu na odpowiednią odległość – taką, by można było przy rękach zgiętych w łokciach trzymać cały czas nadgarstki na stole (pamiętajmy o zasadzie: „Butelek i łokci nigdy nie umieszczamy na stole” – napoje podaje się tylko w karafkach, dzbankach lub stawia się butelki na podręcznych stolikach). Kobiety niech pamiętają o tym, że duże torebki damskie umieszczają na podłodze pomiędzy nogami, a małe na kolanach. Siedzą przy stole nie krzyżujemy nóg, nie zakładamy jedną na drugą, nie wyciągamy ich przed siebie.

Gdy zasiądziemy przy stole rozkładamy na kolanach serwetkę z materiału, która znajduje się na naszym nakryciu lub obok niego (jeżeli kobieta ma na kolanach torebkę przykrywa ją więc serwetką).

Z ilości, charakteru i położenia sztućców zorientujemy się ile będzie dań i w jakiej będziemy je jedli kolejności (zaczynamy od zewnętrznych sztućców). Wiedza ta przyda nam się abyśmy mogli tak rozłożyć swoje „siły”, by wszystko zjeść z talerza i każdego dania popróbować – co jest obowiązkiem dobrze wychowanego gościa).

Jedzenie pierwszego dania (może to być zimna przystawka, do której służy trochę mniejszy widelec i nóż) zaczynamy dopiero wtedy, gdy jeść zacznie gospodyni.