A A A

Serwowanie napojów w trakcie narad, konferencji…

Serwowanie napojów w trakcie narad, konferencji, przyjmowania gości, spotkań z klientami, szkoleń, sympozjów itp., jak również przyjęć musi dokonywać się zgodnie z zasadami etykiety i z klasą.

Wszyscy już prawie zdają sobie sprawę z tego, że musi to być zero plastiku i kartonu. Plastik i karton to prostactwo. Żadnych plastikowych butelek i kubków, żadnych kartonowych opakowań na soki. Wielu rozwiązuje zatem ten problem stawiając na stole prezydialnym „eleganckie” szklane butelki. Ma to miejsce nawet w sejmie czy instytucjach rządowych. Występowanie, i to powszechne, tego zjawiska nie może jednak usprawiedliwiać żadnej instytucji.

Bo przecież zawsze obowiązywała, obowiązuje i już zawsze będzie obowiązywała żelazna zasada, które nie dopuszcza żadnych wyjątków: butelek i łokci nie umieszczamy na stole.

Mamy więc dwa wyjścia, jeśli chcemy by nasza instytucja miała dobry wizerunek, by była taktowana jako instytucja solidna, z tradycją i klasą.

Rozwiązanie pierwsze

Stawiamy butelki (szklane) z wodą i sokami na specjalnie przygotowanym do tego stoliku pod ścianą. W takim wypadku ktoś powinien nalewać napoje osobom siedzącym przy stole, aby wciąż nie odchodzili od stołu.

Rozwiązanie drugie

Nalewamy wodę w karafki do wody lub, ewentualnie (mniej elegancko w dzbanki, a soki rozstawiamy na stole w dzbankach. Jedna karafka i jeden dzbanek powinny być na kilka osób tak by każdy miał do nich blisko.

Stanisław Krajski