A A A

Zasady ogólne

Pamiętajmy, że nie wszyscy lubią zwierzęta. Niektórzy się ich boją. Są tacy, którzy są na nie uczuleni.

Nie opowiadajmy wszystkim o nich. Nie zamęczajmy gości i znajomych opowieściami z ich życia. Ich to w 99% przypadków nie interesuje.

Nie narzucajmy się innym z naszymi zwierzętami i pilnujmy je, by się innym nie narzucały. Zwierząt nie zabieramy na wizyty, wspólne wycieczki czy dłuższe wyjazdy, chyba, że inni sami z siebie w sposób całkowicie niewymuszony to zaproponują (ich propozycji nie może poprzedzać nasze: „Nie mam co z nim zrobić).

Gdy przyjmujemy gości zamykamy nasze zwierzęta w innych pomieszczeniach, chyba, że wszyscy, dosłownie wszyscy, goście, znani są nam jako gorący miłośnicy zwierząt. Nawet wtedy jednak obecność zwierząt może rozpraszać całe towarzystwo i psuć spotkanie.

Pamiętajmy, ze odpowiadamy za nasze zwierzęta. Zróbmy wszystko, żeby niczego nikomu nie zepsuły i nikogo nie ubrudziły. Jeżeli to zrobią musimy przeprosić i naprawić szkody z nawiązką.

Oczywiste jest, że zawsze wszędzie sprzątamy po swoich zwierzętach.

Zawsze przestrzegajmy przepisów, również lokalnych, dotyczących zwierząt. One chronią środowisko i innych ludzi.

Pamiętajmy zawsze o tym, by umyć ręce, gdy pogłaszczemy swoje zwierzę, a potem, np. obsługujemy gości i bierzemy do rąk różne przedmioty (np. talerze, sztućce, owoce).

Stanisław Krajski