A A A

3-miesięczny kurs "Podstawy savoir vivre i etykiety"

Kurs rozpocznie się, gdy zgłosi się przynajmniej 10 osób. Spotkania będą odbywać się raz w tygodniu w godzinach 18.00-19.30. Cena kursu 180.00 zł

Spotkanie I - Postawa, przemieszczanie się

Postawa ciała: stojąca i siedząca. Siadanie i wstawanie. Sposób chodzenia. Chodzenie po miejscach publicznych i pomieszczeniach. Wchodzenie po schodach. Przechodzenie przez drzwi. Przepuszczanie w drzwiach. Wsiadanie i wysiadanie z samochodu.

Spotkanie II - Podstawowe informacje na temat ubioru męskiego i kobiecego

(ubiór męski: weekendowy, sportowy, spacerowy, wizytowy, wieczorowy, damskie ubranie dzienne, wizytowe i wieczorowe, ubiór sportowy, roboczy, plażowy).

Spotkanie III - Powitanie, pożegnanie, tytułowanie i podstawy precedencji

Powitanie, pożegnanie, tytułowanie, przedstawianie. Podstawowe zasady precedencji.

Spotkanie IV - Precedencja

Precedencja (pierwszeństwo) przy powitaniu i pożegnaniu, w drzwiach, przy wsiadaniu do windy, przy wsiadaniu do samochodu. Usadzanie przy stole. Precedencja towarzyska i tzw. biznesowa, różnice. W jakich wypadkach w biznesie i instytucjach obowiązuje precedencja towarzyska?

Spotkanie V - Komunikacja - small talk i rozmowa towarzyska

Small talk (rozmowa o niczym) i rozmowa towarzyska, cechy charakterystyczne. Postawa podczas rozmowy. Zachowanie podczas rozmowy. Język, ton, barwa, natężenie głosu. Gestykulacja. Tematy, których nie wolno poruszać. Tematy właściwe dla small talk. Tematy właściwe dla rozmowy towarzyskiej.

Spotkanie VI - Pozostałe zagadnienia komunikacji

Telefon stacjonarny i komórkowy. Korespondencja na papierze i e-mail. Wizytówki.

Spotkanie VII - Ubiór męski - ujęcie szczegółowe

Co to jest elegancja - kryteria i kanony. Dobór poszczególnych elementów ubioru: spodnie, marynarka, kamizelka, koszula, buty, pasek, krawat, muszka, fular, plastron, musznik, okulary, skarpetki. Kolorystyka. Zapinanie marynarek. Typy chusteczek. Sposób ich używania. Nakrycia wierzchnie, kapelusze. Parasol. Szczegółowa charakterystyka poszczególnych typów strojów męskich w tym strojów szczególnie eleganckich (smoking, frak itp.). W jakich okolicznościach jesteśmy zobowiązani je nałożyć? Dodatki. Overdressed i underdressed (niedoubranie i nadubranie). Zharmonizowanie stroju mężczyzny i kobiety.

Spotkanie VIII - strój kobiety - ujęcie szczegółowe

Damskie eleganckie stroje przedpołudniowe, popołudniowe, wizytowe i wieczorowe (kostium, princeska, szmizjerka, garsonka, sukienka z marynarką, sukienka koktajlowa, mała czarna, kreacje wizytowe, suknie wizytowe, suknie wieczorowe, suknie balowe). Żakiet czy marynarka? Spodnie i spodnium, spódnica z bluzką. Buty, torebki. Dodatki. Biżuteria i perfumy. Dobór kolorystyki. Dobór do sylwetki.

Spotkanie IX - Przy stole - informacje podstawowe 1

Zasady podstawowe zachowania przy stole. Ułożenie nakryć, sztućców i kieliszków. Sposoby jedzenia podstawowych potraw i picia napojów zimnych i gorących.

Spotkanie X - Przy stole - informacje podstawowe 2

Potrawy "trudne". Jedzenie deserów i owoców. Zachowania w kawiarni i restauracji

Spotkanie XI - Przyjęcia 1

Udział w przyjęciach: lampka wina, cocktail, przyjęcie bufetowe, uroczyste śniadanie i obiad, bankiet. Sposób organizacji i przebieg przyjęć: herbata, kawa, przyjęcie bufetowe, obiad.

Spotkanie XII - Przyjęcia 2

Przygotowanie domu do przyjęcia. Dekoracja stołu, ustawienie zastawy. Procedury związane z przyjęciem. Zachowania gospodarzy wobec gości. Zachowanie gości: jak długo być na przyjęciu? Na ile wolno się spóźnić, powitanie. Prezenty. Pożegnanie itd.