A A A

Forma zaproszeń

Obecnie forma zaproszeń jest najczęściej taka, że na ślub zapraszają narzeczeni. Nie jest to zgodne z zasadami savoir vivre i tradycją. Może też powodować przykrość rodzicom obojga, którzy włożyli wiele pracy i serca w przygotowania do ślubu i wesela (to oni w znacznej mierze są organizatorami) i są ważnymi osobami w tych uroczystościach. Podręczniki savoir vivre, tak polskie jak i obcojęzyczne sugerują zatem, by na zaproszeniach widniały imiona i nazwiska rodziców panny młodej i pana młodego.

Jeżeli któreś z rodziców nie żyje przy jego nazwisku umieszcza się krzyżyk. Jeżeli rodzice są w separacji czy rozwiedzieni nie ma to wpływu na formę zaproszenia.

Dopuszcza się kilka wersji takich zaproszeń.

W pierwszej wersji imiona i nazwiska rodziców panny młodej umieszczone są u góry zaproszenia po prawej stronie, a imiona i nazwiska rodziców pana młodego umieszczone są u góry zaproszenia po lewej stronie. Pod nazwiskami rodziców pojawia się formuła typu „Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na ślub naszych dzieci”, a pod nią w środku zaproszenia imiona (bez nazwisk) panny młodej (po lewej) i pana młodego (po prawej).Poniżej wszystkie pozostałe informacje, a na samym dole nazwa miasta, miesiąc i rok, w których odbędzie się ślub.

W drugiej wersji imiona i nazwiska rodziców umieszcza się pod imionami młodych.

Trzecia wersja jest wersją bardzo unowocześnioną i wychodzącą naprzeciw przyjętym współcześnie obyczajom. Nazwijmy ją wersja dopuszczalną. W jej ramach pojawia się następująca formuła: „....odbędzie się nasz ślub, na który serdecznie wraz z naszymi Rodzicami zapraszamy.” Po tej formule pojawia się imię i nazwisko panny młodej, a pod nim imię i nazwisko panna młodego.

Forma graficzna zaproszeń powinna być elegancka. Powinny być zatem skromne, na białym papierze najwyższej jakości (np. czerpanym), czarnym drukiem, prostą czcionką, bez żadnych ozdobników, rysunków, cytatów itp.