A A A

Pocztówka z wakacji

Komu trzeba wysłać pocztówkę z wakacji? Jaka to powinna być pocztówka? Co na niej napisać?

Nie ma obowiązku przesyłać jej komukolwiek. Jest ona jednak sympatycznym dowodem pamięci, znakiem, że odnosimy się do tego, do którego ją przesłaliśmy pozytywnie, że go lubimy i cenimy.

Savoir vivre zaś mówi: zachowuj się tak, by wywoływać pozytywne myśli i uczucia, by ludziom sprawiać radość.

Dziś można nabyć praktycznie wszędzie różnego typu pocztówki: tradycyjne, nietypowe (np. okrągłe), jakoś udziwnione, żartobliwe. Te ostatnie bardzo często są kiczowate, jakoś niesmaczne, nawet wulgarne. Zostawmy je nastolatkom. Nastolatki zaś niech pamiętają, by wysyłać je tylko rówieśnikom.

Pocztówki nietypowe i udziwnione wysyłajmy raczej tylko osobom, które dobrze znamy.

Widokówka tradycyjna to widokówka, na której prezentuje się najpiękniejsze widoki okolicy, w której przebywamy.

Widokówka powinna zawierać pozdrowienia i dowody pamięci. Nie silmy się na zbytnią oryginalność, ale i nie posługujmy się sztampowymi schematami. Takie standardowe pozdrowienia mogą zostać odebrane niedobrze. Odbiorca wizytówki może bowiem uznać, że jej wysłanie potraktowaliśmy tylko jako konieczny obowiązek i to w stylu „aby zbyć”. Bądźmy więc spontaniczni i autentyczni, ale jednak w ramach konwenansu.

Gdy piszemy do osób, z którymi nie jesteśmy na ty zachowajmy pewien podstawowy dystans. Nie zawsze wakacyjny „luz” jest dobrze odbierany. Wiele osób negatywnie reaguje na wakacyjne spoufalanie typu: „część” „do zobaczyska” itd.

Należy szczególnie uważać, co i jak piszemy, gdy wysyłamy kartkę do kogoś do pracy (di kolegi, współpracowników z pokoju, szefa), ponieważ może się zdarzyć, że zostanie ona wyeksponowana w jakimś ogólnie dostępnym miejscu (np. powieszona na tablicy).