Agnieszka jantos, Z życia szarego uczniaka: czym jest grzeczność ???
Grzeczność jest czynnikiem który ma wpływ na nasze codzienne relacje z ludźmi. Człowiek grzeczny to człowiek uprzejmy, dobrze wychowany, układny. Ezop twierdził : „Grzecznością więcej wskórasz niż surowością.”, ale czy tak naprawdę jest??? Jeżeli spotkamy grzecznego człowieka czy powinien on 10 razy pytać o to czy nie chcemy się czegoś napić lub coś zjeść ???
Z własnego doświadczenia wiem, że taki człowiek sprawia wrażenie raczej agresywnie natarczywego lub uciążliwego niż grzecznego. Kiedy spotkałam człowieka który proponował mi ok 3 razy kawę, 5 razy herbatę i 4 razy ciasto miałam wrażenie, że ktoś próbuje mnie otruć a nie ugościć.
W „ Panu Tadeuszu” czytamy „Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą.” (księga I, wiersz 361) z czego można spokojnie wnioskować, że grzeczność powinna być miarkowana, co potwierdza przysłowie japońskie „Nawet grzeczność przesadna staje się niegrzecznością.”. Nauka grzeczności jest nauką trudną i nauką życia jak stwierdził Sędzia Soplica, ponieważ nie uczy się jej w szkołach, a jest czymś istotnym dla całej naszej egzystencji oraz egzystencji innych znanych nam i nieznanych osób.
„Są ludzie, którzy nie wiedzą o tym, że grzeczność kosztowała ludzkość wieki pracy.”- napisał Cyprian Kamil Norwid.