A A A

Podstawowe zachowania w teatrze

Ubiór do teatru musi być bardzo elegancki tylko na uroczystą premierę. W innych wypadkach ubieramy się w sposób przyjęty w śród publiczności w danym teatrze.

Jeżeli będzie to teatr, który można nazwać klasycznym będzie w nim obowiązywał strój wizytowy lub garnitur wieczorowy.

W tatrach bardziej nowoczesnych czy awangardowych może panować programowy luz, ale nie jest to zasadą. Jeżeli nie wiemy jak się ubrać zadzwońmy do kogoś kto bywa w tym teatrze lub wprost do teatru.

Niezależnie od tego jakie stroje zwykła nosić publiczność podczas przedstawień w danym teatrze nie rezygnujmy z elegancji, dobrego tonu i przestrzegania zasad etykiety. Nie możemy jednak zbyt wyróżniać się strojem, bo to będzie gafa. W teatrach więc, w których obowiązuje tzw. luz kobieta niech założy prostą ciemną sukienkę, a mężczyzna ubiór sportowy koordynowany dobrany kolorystycznie do ubioru kobiety.

Jeśli idziemy do teatru powinniśmy zgromadzić wiedzę na temat danej sztuki i jej autora i wszystkich kwestii z nimi związanych.

Takie przygotowanie pozwoli prowadzić rozmowę „na temat” na najwyższym poziomie.

Do teatru powinniśmy przyjść przynajmniej kwadrans przed rozpoczęciem imprezy. Zadbajmy o to. Jeżeli jednak się spóźnimy i bileterzy wpuszczą nas na salę to siadajmy wyłącznie na najbliższych miejscach, a jeżeli są one zajęte stójmy pod ścianą aż do przerwy.

W teatrze powinniśmy przestrzegać tych samych, pozostałych, zasad co w operze.

Stanisław Krajski